Szlakiem przez Bukowe Berdo

Planowanie wycieczki na Bukowe Berdo, ze względu na jego położenie tworzy jedna niedogodność – trudno jest rozplanować trasę tak, by wrócić do punktu wyjścia nie idąc po własnych śladach, albo nie zaliczając sporego odcinka po asfalcie.Przez samo Bukowe Berdo biegnie szlak niebieski który zaczyna się w Widełkach a kończy na Przełęczy Goprowskiej, cały ten odcinek ma ok. 10,5km długości i zajmie około 4h marszu.

Widełki to miejscowość znajdująca się pomiędzy Pszczelinami a Ustrzykami Górnymi, na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej i można tam dotrzeć albo szlakiem niebieskim z Dwernika, albo droga asfaltową z Ustrzyk Górnych. W Widełkach, jak wszędzie gdzie wkraczamy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, znajduje się punkt poboru opłat i mały parking, gdzie zmotoryzowani mogą znaleźć miejsce dla swoich samochodów.


Przebieg szlaku niebieskiego (Widełki – Przełęcz Goprowska)


 

W sezonie dotarcie do Widełek nie stanowi problemu, ponieważ co rano można spokojnie znaleźć miejsce w busie z Ustrzyk Górnych, a co wieczór pojawiają się busy, zabierające turystów którzy zeszli z Bukowego Berda do Widełek właśnie. Dodatkowo kursuje kilka autobusów na tej trasie, więc w od początku lipca, do końca sierpnia (a nawet do końca września) można przyjąć że transport nie stanowi problemu. Jednak, poza sezonem wakacyjnym, na tej trasie możemy liczyć tylko na podwózkę przez napotkanych kierowców, jednak uprzejmość miejscowych kierowców, a także służb (Policja i Straż Graniczna, Służby Leśne) jest w Bieszczadach wręcz legendarna i jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, to możesz liczyć że bez większego problemu złapiesz okazję.

Do przełęczy Goprowskiej można dotrzeć na kilka sposobów:

  • Z Ustrzyk Górnych szlakiem czerwonym, przez Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą – całość ok. 8,5km i 3h20′ marszu (albo z odwiedzeniem Tarnicy – 9,1km i 3h50′)
  • Z Wołosatego szlakiem niebieskim przez przełęcz pod Tarnicą – ok. 4,8km i 2h marszu (albo z odwiedzeniem Tarnicy – 5,6km i 2h30′)
  • Z Wołosatego szlakiem czerwonym przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec i Halicz – ok. 16,5km i 3h50′ marszu (a gdybyśmy chcieli jeszcze zdobyć Tarnicę i wrócić do Przełęczy Goprowskiej to przejdziemy 15,6km i zajmie nam to ok. 4h40′)

Przez ciekawszą widokowo część Bukowego Berda można przejść rozpoczynając wycieczkę w Mucznem. Trasa Muczne – Bukowe Berdo – Krzemień – Przełęcz Goprowska to ok. 7km i 3h20′ marszu.

Jednak dotarcie do Mucznego po sezonie letnim jest możliwe tylko własnymi środkami transportu, albo auto-stopem, latem będzie można liczyć na busa z Ustrzyk Górnych, ze względu na Pokazową Zagrodę Żubrów w Mucznem do której co roku przybywa sporo turystów, a także ze względu na to że Muczne jest po drodze do Bukowca, gdzie zaczyna się (i kończy) popularna ścieżka dydaktyczna przez opuszczone wsie, do Sianek, Grobu Hrabiny i źródeł Sanu.

 

Zanim wybierzesz się na szlak koniecznie sprawdź prognozę pogody dla Bukowego Berda, przeczytaj także garść informacji które tu zamieszczamy na temat Bukowego Berda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.